אודות העמותה

על מנת לקרוא על פעילות העמותה במלחמת חרבות ברזל לחצו כאן

כולנו זקוקים לחסד / נתן זך

כולנו זקוקים לחסד, 
כולנו זקוקים למגע. 
לרכוש חום לא בכסף, 
לרכוש מתוך מגע. 
לתת בלי לרצות לקחת 
ולא מתוך הרגל. 
כמו שמש שזורחת, 
כמו צל אשר נופל. 
בואי ואראה לך מקום 
שבו עוד אפשר לנשום. 
כולנו רוצים לתת 
רק מעטים יודעים איך... 

מי אנחנו?

המרכז לסיוע הוליסטי למתמודדים עם מחלת הסרטן ובני משפחותיהם ע"ש יורי שטרן-
המרכז לסיוע הוליסטי הינו עמותה המעניקה טיפולים הוליסטיים לאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן ולמשפחותיהם. 
העמותה הוקמה בשנת 2007 על ידי משפחת שטרן, חברים ועמיתים, להנציח את זכרו של ד"ר ח"כ יורי שטרן, שנפטר ממחלת הסרטן. 
יורי שטרן ז"ל היה אחד ממנהיגי העלייה מברית המועצות, אשר קידם תחומים רבים
בחברה הישראלית. יורי נלחם קרב אמיץ במחלת הסרטן ונפטר בינואר 2007 , בגיל 57 . המרכז לסיוע הוליסטי פועל על פי מודל מיוחד אותו יצרה לנה שטרן, אלמנתו של יורי ז"ל, מייסדת המרכז לסיוע. 
היוזמה להקמת המרכז לסיוע הוליסטי נוצרה מתוך ניסיונה האישי והמקצועי הכואב של לנה שנצבר במהלך הטיפול, הליווי והתמיכה בתקופת ההתמודדות עם מחלת הסרטן. 
המודל של המרכז לסיוע הוא הראשון והיחיד מסוגו, מכיוון שהוא משלב התנדבות מקצועית בתחום הרפואה המשלימה, המלווה בהדרכה ותמיכה מתמדת של המטפלים במרכז.

התמיכה והליווי נעשים גם באמצעות תכנית לימודים ייעודית להכשרת מטפלים מקצועיים, הפועלים כמתנדבים במרכז.

לחצו לביקור בדף הפייסבוק של המרכז לסיוע הוליסטי ע"ש יורי שטרן

המרכז לסיוע הוליסטי מעניק מדי שנה למעלה מ- 13,000- טיפולים ברפואה משלימה בתחום האונקולוגיה, לאלפי חולי סרטן ובני משפחותיהם, בסיועם מעורר ההשראה של  כ-170 מטפלים מוסמכים, כולם מתנדבים. הטיפולים ניתנים ללא תשלום במכון האונקולוגי בבית החולים לילדים במרכז הרפואי שערי צדק, בשיתוף פעולה מלא עם הצוות הרפואי, פרופ' נתן צ'רני, ופרופ" ניר פלד מנהל מערך האונקולוגי שערי צדק בקליניקה הקהילתית של המרכז לסיוע בירושלים והרצליה פועל מערך טיפולים של רפואה משלימה מגוון ורחב: טיפולי  מגע רבים, דיקור קהילתי סיני ויפני, טיפולי גוף נפש, טיפולי שיקום.
פעילות המרכז מאפשרת למתמודדים לקבל טיפולים של רפואה משלימה, תמיכה ולווי בתקופות בין הטיפולים, בתקופת החלמה וחזרה למעגל העבודה או בשלבים האחרונים של החיים. כל זאת, כאשר המחשבה שמובילה אותנו לעשייה היא- "כולנו רקמה אנושית אחת".

רקע, צרכי השעה: לפי נתוני האגודה הישראלית למלחמה בסרטן, בישראל ישנם יותר מ-250,000 חולי סרטן ומדי שנה מאובחנים בארץ יותר מ-30,000 חולי סרטן חדשים. מחקרים מוכיחים שבתקופת ההתמודדות עם המחלה ולאחריה, טיפולים ברפואה משלימה כטיפולי מגע, דיקור סיני, טיפולי גוף-נפש וכד', מועילים לגוף ולנפש, מקלים על ההתמודדות עם מחלת הסרטן ומכלול תופעות הלוואי הקשורות אליה ומשפרים בצורה משמעותית את איכות החיים ואת סיכויי ההחלמה. עלות טיפולים אלו בשוק הפרטי נעה בין 200₪ ל-450₪ לטיפול. פעילות המרכז מאפשרת למתמודדים עם מחלת הסרטן מכלל שכבות אוכלוסייה (יהודים, ערבים, עולים חדשים, חרדים, קשישים, ניצולי שואה, מעוטי יכולת ועוד) ליהנות מאפשרות זו ללא תשלום או בתשלום סמלי, לאורך כל תקופת ההתמודדות עם המחלה וגם אחריה. כמו כן, פעילות המרכז מאפשרת למתמודדים לקבל טיפולי רפואה משלימה, תמיכה וליווי בתקופות שבין הטיפולים, בתקופת ההחלמה והחזרה למעגל העבודה, או בשלבים האחרונים של החיים. 

חזון ומודל פעילות המרכז לסיוע ע"ש יורי שטרן:
החזון של לנה שטרן, הוא להעניק טיפולי רפואה משלימה תומכת לאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן, כל זאת עם זמינות גבוהה ובשוויון מלא, לכל קבוצות האוכלוסייה, ללא הבדל דת, גזע, מין או יכולת כלכלית.
החזון הזה מתממש במרכז לסיוע הוליסטי כבר 17 שנה. המרכז יורי שטרן זכה באות הצטיינות של משרד הבריאות, אות הוקרה של אגודה לרפואה משלימה הישראלית ופרס על תרומה לקהילה מטעם ערוץ 9 ובחודש ספטמבר 2023 הוענק למייסדת המרכז, לנה שטרן, עיטור נשיא מדינת ישראל. 

המרכז פיתח מודל ייחודי של גיוס, הכשרה, הפעלה וליווי של התנדבות מקצועית בתחום הרפואה האינטגרטיבית בארץ.
המודל, מתבסס על התנדבות מקצועית בתחום הרפואה האינטגרטיבית\הוליסטית בארץ ומלווה באופן צמוד ורציף תוך הדרכה ותמיכה מתמדת את כלל אנשי המקצוע המתנדבים במרכז. 

המרכז לסיוע הוליסטי מגייס, מכשיר ומלווה מטפלים הוליסטיים מוסמכים בתחומי מגע, רפואה סינית וטיפולים רגשיים .
הפעלת מערך מתנדבים מקצועי לאורך זמן מתאפשר רק על ידי יצירת מסגרת התנדבותית וטיפולית קבועה מבחינת המקום, הזמן והמרחב הטיפולי.
חלק בלתי נפרד ממודל המרכז הוא ליווי ותמיכה מקצועית ברמה קבוצתית ואישית במטפלים.
ליווי זה נעשה על ידי מעגל מלווים ומדריכים, כולם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, מתנדבים גם הם, אשר מדריכים את כלל המטפלים במרכז בהדרכה קבוצתית קבועה אחת לשבוע. בנוסף ללווי, מתנדבים שלנו  במשך שנה עוברים השתלמויות במסגרת מועדוני מטפלי מגע ומטפלי גוף נפש, לומדים בסדרת פאנלים מקצועיים בהשתתפות של אנשי צוות רפואי מובילים בתחומם, והרצאות שונות.
המרכז לסיוע הוליסטי במשך 15 שנות פעילותו, הפך למוקד הכשרה מקצועי לטיפול אינטגרטיבי במרחב האונקולוגי, מכשיר מאות מטפלים בכל רחבי הארץ.

עקרונות הכשרה והתנדבות במרכז יורי שטרן:
כל מתנדב/ת מחויב/ת לעבור את קורס ההכשרה של המרכז לסיוע הוליסטי.
מתנדב/ת עובד/ת במסגרת טיפולית שנבחרה יחד אתו בצורה קבועה
שמירת המסגרות הטיפוליות, מקום עבודה ומשמרת התנדבות קבועה
השתתפות חובה בסגירת המשמרת.
מערך קבוע של תמיכה מקצועית ולווי למתנדבים
קורסי העשרה והשתלמויות על בסיס קבוע.

מטרות המרכז לסיוע הוליסטי למתמודדים עם מחלת הסרטן:

"כולנו רקמה אנושית אחת", כנאמר בשיר. החזון של לנה שטרן הוא מתן אפשרות זמינה ושוויונית לקבלת טיפולי רפואה משלימה תומכת לאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן מכל קבוצות האוכלוסייה, ללא הבדל דת, גזע, מין או יכולת כלכלית, מתממש במרכז לסיוע הוליסטי כבר 17 שנה. 


לנה שטרן, מייסדת המרכז מספרת: 
"רעיון הקמת המרכז, המאפשר הנגשה של טיפולים הוליסטיים למשפחות וחולים במחלות אונקולוגיות, נולד ברגעים של התמודדות אישית עם מחלתו של בעלי, יורי שטרן ז"ל. למרות תקופה קצרה יחסית שעברה מגילוי המחלה עד יום הליכתו של יורי בינואר 2007, הרגשתי שהצלחנו לשמור ולשפר את איכות החיים של יורי והמשפחה כולה, באופן ניכר ובולט, בכל יום, שעה ודקה. מערכת הטיפולים ההוליסטיים שארגנתי, כללה מרכיבים רבים – מתזונה, עד טיפולי מגע ומדיטציה, כתיבת סיפור חיים, לכידות של משפחה וחברים קרובים ורחוקים סביב יורי, פתיחות ואי-שמירת הסוד.  כל אלה אפשרו לנו לקיים מסע מלא באהבה, תמיכה, שמחה וגם כאב. באפריל 2007 פניתי למנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' יונתן הלוי ולרופאו של יורי פרופ' נתן צ'רני עם הצעה לפתוח את שערי בית החולים לעמותת מתנדבים/מטפלים הוליסטיים. הם נענו בחיוב, ובספטמבר 2007 נערך יום ההכנה הראשון של מתנדבי מרכז יורי שטרן. מאז גדלנו והתפתחנו עד מאוד.

פרופ' לורנס לה–שאן, מחבר רב-המכר העולמי "סרטן כנקודת מפנה", כתב: "בלב הגישה ההוליסטית המודרנית, קיימת התפיסה על אודות חשיבות כל רמות הוויתו של האדם - היבטיו הגופניים, הנפשיים והרוחניים, כמו גם הקשרים בינו לבין סביבתו - כולם חשובים. התעלמות מהם או מחלקם היא מסוכנת. רק בשעה שנתייחס לסרטן בעת ובעונה אחת מנקודת מבטו של האדם החולה, של בני משפחתו ושל אנשי הצוות הרפואי, נוכל להבין כיצד לגייס בצורה הטובה ביותר הן את משאבי הריפוי של הסביבה והן את יכולות הריפוי העצמי של המטופל, כך שהטיפול הרפואי ישפיע בצורה הטובה ביותר." כאמור, מרכז ההתנדבות פעל במרכז הרפואי שערי צדק החל מ-2007, וב-2009 הקמנו את הקליניקה שאפשרה לנו להרחיב את פעילות המרכז עבור מאות מתמודדים החיים בירושלים ובסביבתה. מעגל המטפלים שלנו גדל וכולל כיום קרוב ל-170 מטפלים, מתנדבים כולם. הקמת והרחבת הפעילות בקליניקה בבית יורי שטרן בירושלים יצרה מקום ייחודי בקהילה, מקום של תמיכה וליווי עבור חולים ובני משפחותיהם, במחירים מינימאליים, מקום המאפשר איכות חיים נאותה בכל שלבי מחלת הסרטן." המשוררת זלדה כתבה: "לכל איש יש שם שנתן לו הים ונתן לו מותו." מרכז יורי שטרן ממשיך את שימור הזיכרון ואת אהבתנו ליורי בדרכו המיוחדת.

פעילות המרכז מתקיימת במרכז הרפואי שערי צדק ובקליניקות הקהילתיות בבית יורי שטרן בירושלים ובקניון ארנה בהרצליה. כמו כן, מתקיימים שיתופי פעולה עם הוספיס גליל עליון והעמותות: 'חברות', 'תעצומות' 'אחת מתשע' וארגונים נוספים הפועלים למען המתמודדים עם מחלת הסרטן.

הצוות שלנו

3פוסטר-צוות.jpg#asset:2478


אמה שם בה / שכבות

יָד עַל הַגַּב.
כַּמָּה מַפְתִּיעָה יְכוֹלָה לִהְיוֹת יָד עַל הַגַּב?
כַּמָּה מַפְתִּיעָה יְכוֹלָה לִהְיוֹת יָד הַמּוּנַחַת עַל הַגַּב בְּרַכּוּת?
כַּמָּה מֻפְתָע יָכוֹל לִהְיוֹת גַּב כְּשֶׁמּוּנַחַת עָלָיו יָד בְּרַכּוּת?
כַּמָּה מֻפְתָע יָכוֹל לִהְיוֹת הַלֵּב
כְּשֶׁמּוּנָח עַל גַּבּוֹ גַּב
וְעַל גַּבֵּי הַגַּב מוּנַחַת יָד
וְעַל גַּבֵּי הַיָּד מוּנַחַת רַכּוּת
וְעַל גַּבֵּי הָרַכּוּת מוּנָחוֹת מַחְשָׁבוֹת טוֹבוֹת מְאֹד.

מספרים עלינו

"כולנו רקמה אנושית אחת" המרכז לסיוע הוליסטי למתמודדים עם מחלת הסרטן ע"ש יורי שטרן