מתנדבים ומתנדבות

"המפגש עם החולים מעשיר אותי כבן אדם. אני מרגישה שגיליתי עולם חדש. הודות למרכז, אני חווה התפתחות מקצועית משמעותית ביותר כמטפלת." 

(אילנה, מטפלת המתנדבת במרכז לסיוע הוליסטי)

מטפלי המרכז הם מטפלים המוסמכים באחד מתחומי הרפואה המשלימה. המטפלים שלנו עוברים הכשרה מקצועית והנחיה הכוללות: סמינר הכשרה, סדנאות מקצועיות וליווי מתמשך. מטפלים מוסמכים המעוניינים להתנדב במסגרת המרכז לסיוע הוליסטי, מוזמנים לפנות אלינו ולמלא את הטופס. 

קורס הכשרת מתנדבים חדשים במרכז לסיוע הוליסטי - איך זה עובד אצלנו?

על הקורס ויעדיו:
להיות מתנדב במרחב האונקולוגי? להיות מטפל בחולי סרטן? להתמודד עם שאלות של מחלות סופניות, פרידה, מוות, כאב? למה ומדוע? השאלות הללו הן לגיטימיות לגמרי ונשאלות כל הזמן, גם במהלך הסמינר וגם לאורך ההתנדבות והעבודה הטיפולית שלנו. לא לכל אחד ואחת מתאים להיות מטפל/ת-מתנדב/ת בחולי סרטן...

להיות מתנדבים-מטפלים ולהגיע בקביעות למחלקה האונקולוגית, לקליניקה, להסכים לתת יד, להקשיב ולטפל באנשים  בעת משבר בחיים - זה אומר לקבל החלטה אמיצה מאוד ומחייבת. ישנן סיבות רבות מדוע בחרו האנשים הנמצאים במעגל המטפלים שלנו להתנדב: המאחד אותם הוא אומץ לב, נתינת חסד ורצון ללמוד - ללמוד על עצמך, ללמוד על החיים ועל המוות, ללמוד גם באופן מקצועי.

במשך 15 שנות פעילות המרכז, עברנו מיום השתלמות בודד למערכת שלמה של הכשרה הכוללת מספר שלבים של בחירת מתנדבים פוטנציאליים, שהינם מטפלים הוליסטים מוסמכים. שלבים אלו מתחילים משיחה טלפונית והסבר, החלטה להירשם לסמינר, לעבור בו את שלושת הימים, סיור בבית החולים, פגישה אישית ועוד. מטרת תהליך מורכב זה היא להעניק זמן וכלים הראשונים לכם, האנשים הרוצים לגדול ולצמוח, להתמקצע וגם להיות חלק מנתינה קולקטיבית בחברה שלנו, למרות הפחד והחששות ממחלת הסרטן.

באופן גורף וכללי אפשר לומר, שישנן שתי מטרות עיקריות לסמינר ההתנדבות שלנו. הראשונה - להכיר לכם אנשים יקרים, את פעילות המרכז, ולתת הסברים "טכניים" יותר על העבודה הטיפולית שלנו. המטרה השנייה – להתחבר לרוח הדברים, לעמדה הטיפולית שלנו שהינה עמדה של הקשבה, עמדה של גמישות פנימית ומקצועית, המשלבת רוח עם מגע ועם מילים. מובן שקיים ים שלם של ידע מקצועי ואנושי על תחום הפעילות שלנו, אך כמו שנאמר - "גם מסע בן 1000 מייל מתחיל מצעד אחד." אז שיהיה לנו בהצלחה בדרכנו המשותפת!

באהבה, לנה שטרן 

volunteers2.jpg#asset:91

לטפל במטפל, להתמקצע ולרכוש כלים מגוונים:

תוכנית הכשרה וליווי מקצועי למתנדבי המרכז לסיוע הוליסטי  
מטרת התכנית להכשרת המתנדבים של המרכז לסיוע הוליסטי היא לספק למתנדבים כלים שבאמצעותם יוכלו להתמודד עם המכשולים השונים העולים מתוך הטיפול במרחב האונקולוגי, להתמקצע, לקבל כלים טיפוליים לעבודה במרחב האונקולוגי, לדייק את העמדה הטיפולית, ללמוד על הקשבה וגמישות פנימית ומקצועית, להתנסות בסדנאות פרקטיות וסימולציות, להתמיד בהתנדבות לאורך זמן ואף להתעצם ולגדול מעצם החוויה הייחודית שמספקת להם ההתנדבות במרכז. במסגרת בתכנית אנו מכשירים את המטפלים המתנדבים שלנו למפגש עם אוכלוסיית החולים המגוונת על כל השוני התרבותי, הדתי והמסורתי שבה. 
לעתים קרובות אנו מקבלים תגובות מרגשות של הכרת תודה ממטופלים ובני משפחתם ממגזרים שונים, שהכלים של הרפואה המשלימה לא היו נגישים עבורם עד למפגש עם מטפלי המרכז לסיוע. אנו מאמינים שההתנדבות במרכז לסיוע הוליסטי טומנת בחובה הזדמנויות להתפתחות אישית ומקצועית עבור המתנדבים, באופן שממנו החברה כולה יכולה לצאת נשכרת.
מערך הכשרה והעצמת המתנדבים של המרכז כולל שני מרכיבים עיקריים:


הכשרת המתנדבים מתחילה בקורס הכשרה–

לאחר הקורס, כל מתנדב עובר התמחות מעשית בפיקוח מקצועי בבית החולים או בקליניקה הקהילתית.
בנוסף, אנו מעבירים קורסים מקצועיים בתחומים רלוונטיים כמו דמיון מודרך, עיסוי לימפטי, כלים מעולם הליווי הרוחני, מיינדפולנס ועוד..
כמו כן המרכז מקיים ימי העשרה לכלל המתנדבים, שבהם מועברות סדנאות שונות כגון: תנועה, אמנות, תרבות, תזונה ועוד. בנוסף מציע בית יורי שטרן סדנאות מקצועיות בתחומים הנוגעים לעולם ההוליסטי – דמיון מודרך, יוגה, טאי צ'י, מיינדפולנס, ציור אינטואיטיבי, טכניקות לטיפול בכאב, יום עיון בנושא עיסוי לימפטי ועוד. מטרתן של סדנאות אלו היא להרחיב את ארגז הכלים של המטפל ולפַתח מיומנויות טיפוליות. 

ליווי המטפל לאורך הדרך-
●מועדון למטפל- מועדוני העשרה ולמידה מקצועית של מטפלי מגע ומטפלי גוף-נפש:


טיפול-אנרגטי-2.jpg#asset:1685

● תוכנית פאנלים מקצועיים- במשך שנים אנו בונים תוכנית הכשרה אינטגרטיבית, רחבה ומקצועית עבור המטפלים המתנדבים במרכז לסיוע, מטפלים המשתלמים ממסגרות אחרות כגון אשפוזי בית, צוות רפואי וסיעודי ועוד. תוכנית פאנלים מקצועיים מהווה חלק ממערך לימודים מקצועי ומקיף הכולל קורס הכשרה ייחודי, סדנאות, הרצאות ,מועדוני מטפלים ולימוד אינטגרטיבי מקוון אונליין בהשתתפות צוות רופאים מומחה.

מטרות התוכנית- למידה מקצועית ומעמיקה על מנת שנוכל להעניק טיפול אינטגרטיבי מקצועי מטיב אינטגרציה הלכה למעשה של הצוות הרפואי בתהליך הלמידה וההכשרה אשר מובילה לאינטגרציה של עבודה משותפת בשטח למידה מקוונת אונליין– נגישות ההכשרה המקצועית עבור המתנדבים בחירת הנושאים לתוכנית זו הינה פועל יוצא של הניסיון שצברנו במהלך השנים ונובעת מתוך הרצון להוות המשך ישיר של הטיפול הרפואי במרחב האונקולוגי.

● סיכומי משמרת– אבן יסוד של מערכת הליווי והתמיכה של המרכז. הקמנו מערך תמיכה ייחודי המורכב מאנשי מקצוע בתחומים שונים של הפסיכותרפיה, על-מנת לסייע למטפלים שלנו מול קשיים רגשיים ומקצועיים העשויים לעלות במרחב האונקולוגי במהלך העבודה הטיפולית. מערך התמיכה מתבסס ראשית כל על ליווי ותמיכה שוטפים בזמן של התנדבות; 45 דקות עד שעה של סיכום משמרת. המלווים, מתנדבים גם כן, עוזרים לעבד את התכנים, התחושות והרגשות העולים תוך כדי המפגש הטיפולי עם אנשים במשבר ובני המשפחה של המתמודדים. לאורך שנים של התנדבות, מפגשי הדרכה אלו מאפשרים צמיחה אישית ומקצועית אדירה ותובנות רבות על החיים.

אנו במרכז לסיוע הוליסטי, שמנו לעצמנו למטרה להיות המקצועיים ביותר בתחום הטיפול ההוליסטי האינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים. המרכז לסיוע הוליסטי השתתף במחקר ראשון מסוגו, יחד עם ד"ר רוזנגרטן מהמרכז הרפואי שערי צדק, הבוחן את הקשר בין טיפול רפלקסולוגי והקלה על תופעות הלוואי ארוכות הטווח של הטיפול התרופתי הניתן לחולות סרטן השד. כמו כן, המרכז משתתף בכנסים מקצועיים הקשורים לרפואה פליאטיבית, רפואה אינטגרטיבית, תמיכה רוחנית וכדומה. בנוסף, לנה שטרן הציגה במשך שנים את פעילות המרכז בכנסים אונקו-פסיכולוגיים במוסקבה. כמו כן הנחתה עשרות סדנאות ברוסיה ובאוקראינה. 

קורס ההכשרה-
הסמינר כולל שלושה ימים רצופים של היכרות עם המרכז לסיוע הוליסטי ועם משפחת קרן יורי שטרן. בסמינר נלמדים מושגים בסיסיים מתחום האונקולוגיה וכללי הזהירות בטיפול; נערכת שיחה על ההתייחסות ההוליסטית לשלבי מחלת הסרטן ועל שפת הרוח בטיפול ההוליסטי, לצד סדנה על ערוצי הקשבה; מתקיימת למידה בקבוצות לפי סוג הטיפול: שיאצו, עיסוי, רפלקסולוגיה וכדומה. בסך הכול שלוש סדנאות חווייתית מוקדשות לאיכות המגע במרחב האונקולוגי, למפגש עם המטופל ולסיכום במעגל.

סיור והיכרות הפעילות שלנו בבית החולים שערי צדק-
סיור בבית החולים- "Alma mater" שלנו, מאפשר לחוש ולהרגיש את הריתמוס ומאפייניה של העבודה במחלקות האונקולוגיות. במסגרת הביקור אנו מכירים את המרחב הטיפולי, צופים בעבודת המטפלים שלנו וחווים את האווירה.

קורס-הכשרה-2020.jpg#asset:1684

מפגשים אישיים-

לאחר סמינר הכשרה, נפגוש כל אחד ואחת מהמתנדבים החדשים לפגישה אישית. מטרת הפגישה העמקת ההיכרות עם כל המתנדבים ודיון  על המניעים, החששות והרקע האישי הקשור בהתנדבות במרכז, לצד בחירה משותפת של המקום והזמן להתנדבות המתאימים ביותר למתנדב/ת ולמערכת הקיימת של הטיפולים. משמרת ההתנדבות הראשונה היא בליווי מקצועי – בבית החולים ובקליניקה.

אנו אתכם לאורך הדרך  - ליווי שותף למתנדבים -
אנו מעניקים למתנדבינו ליווי אישי מתמיד, קבוע, נגיש ומקצועי לאורך כל זמן ההתנדבות במרכז. הליווי כולל מספר מרכיבים, שהינם חלק בלתי נפרד מההתנדבות במרכז. להשתתפות בפעילויות הליווי והתמיכה חשיבות מכרעת, המשפיעה על איכות הטיפול ועל יכולתם של המתנדבים להתמודד עם קשיי העבודה במרכז.

סיומי משמרת הינם חובה לכל מתנדב/ת. אנו סבורים שההשתתפות והנוכחות הקבועים בסיומי כל משמרת היא בסיס בטוח להמשך העבודה במרכז ולעיבוד החוויה הטיפולית. זו ההזדמנות ייחודית וחינמית להדרכה מקצועית ואישית, המאפשרת הבנה עמוקה ויסודית של העמדה הטיפולית של המטפלים ומטפלות, מזמינה לפרוק קשיים שעלו במהלך הטיפולים, לשתף ולקבל תמיכה וייעוץ מקצועי. משך הסיכום הינו 45 דקות עד שעה. 

קבוצות תמיכה: אנו מקיימים קבוצות תמיכה שמטרתן לאפשר למתנדבים ולמתנדבות מקום נרחב לייעוץ ושיתוף, להתמודד עם הניסיון החדש, הרגשות והתחושות המופיעים במפגש עם חולי הסרטן. את הקבוצה מנחים אנשי מקצוע מתחום הפסיכותרפיה והליווי הרוחני.

טיפול פרטני: לעתים, במהלך הטיפולים בחולי הסרטן מתעוררים קשיים, שאלות וסוגיות אישיות הדורשות מענה. לשם כך בנינו צוות תמיכה וליווי פסיכולוגי במרכז. מתנדבים אשר יחושו צורך בכך, יוכלו לפנות לאנשי צוות המרכז ולקבל סיוע מיידי. במידה ויהיה צורך, נפנה את המתנדב למספר טיפולים פרטניים אצל פסיכותרפיסט/ית או פסיכולוג/ית, ללא תשלום.

מעגל המלווים: המלווים המקצועיים נפגשים פעם בחודש לדיון מקצועי על מקרים ספציפיים ועקרונות טיפול.

מה אפשר ומה נדרש ללמוד אצלנו?

אנו במרכז לסיוע הוליסטי מציעים למתנדבים מגוון קורסים, ימי העשרה, סדנאות, מפגשים ופעילויות. מטרת התכנית היא לאפשר למתנדבים ולמתנדבות מגוון רחב ועשיר של כלים מקצועיים. חשוב לנו מאוד ליצור בית משותף ומעגל גדול עבור כל המתנדבים. המפגשים מאפשרים לנו להיפגש בסביבה אחרת, חופשית ומשחררת ולהכיר אחד את השני. עצם המפגש עם מטפלים נוספים המתנדבים במרכז, נותן כוח, עוצמה והזדמנות להחלפת טיפים מקצועיים וללמידה מהניסיון הנצבר.

כל הקורסים מסובסדים ומותאמים לצרכי המתנדבים של המרכז לסיוע הוליסטי:
● טכניקות מגע: סדנת חובה חינם לכל מטפלי המרכז לסיוע הוליסטי – טכניקות, התוויות נגד ותרגול מעשי.
● יחסי מטפל מטופל: סדנת חובה חינם - השפעת המרחב האונקולוגי על מערכת היחסים בין מטפל/ת למטופל/ת, פיתוח הקשבה והתבוננות ועמדה טיפולית. 
● קורס מינדפולנס: מקנה כלים למדיטציה ותרגול יום-יומי, שקט ושלווה המאפשרים להתמודד עם מצבים מורכבים במרחב הטיפולי.
● ליווי רוחני: קורס המיועד למטפלים במגע הרוצים לקבל כלים נוספים מעולם הליווי הרוחני. כלים אלו יעזרו למתנדב במהלך טיפוליו עם חולים קשים וסופניים. הקורס עוסק במפגש עם החולי, בכניסה וביציאה ממפגש עם מטופל, בפרידה ומוות.
● דמיון מודרך: מטרת הקורס, לשתף ולהקל על המתנדבים, בעזרת כלים מהדמיון המודרך והמדיטציה. הקורס יכנס לתוך עולם הדמיון המודרך ויעניק כלים לשימוש עצמי וטיפולי.
● עיסוי לימפטי: משמש לחיזוק המערכת החיסונית על ידי הזרמת נוזל הלימפה. מדובר בעיסוי עדין המתמקד באזורי בלוטות הלימפה וכך גם מסייע בהפחתת נפיחויות ובצקות האופייניות לחולי סרטן.
● סדרת הרצאות אונקולוגיות: סדנת חובה חינם, המועברת ע"י הצוות הרפואי והסיעודי של שערי צדק.
● תזונה תומכת: סדנת חובה חינם - הרצאה חוויתית להקניית ידע בסיסי בתזונה תומכת אונקולוגית.
● חוגים וסדנאות: יוגה, תנועה, צ'י קונג, פלדנקרייז ועוד.
● ימי כיף: מפגשים אחת לשלושה חודשים ובהם יושבים במעגל, משתתפים בסדנאות חווייתיות ונהנים מהמפגש ומהחברותא.

המתנדב שלומי מספר: "כאחד שמתנדב כבר כמה שנים במרכז לסיוע הוליסטי ע"ש יורי שטרן, אני חייב לומר שללא כל ספק ההתנדבות בבית החולים היא אירוע מכונן ששינה את חיי. הקבלה היא פי עשרת מונים גדולה מהנתינה ואני מרגיש שנפלה בחלקי זכות גדולה להיות פעם בשבוע עם אנשים מיוחדים ומדהימים! הזדמנות מצוינת לכול מי שיכול ורוצה (וכמובן בעל תעודת מטפל) לעשות שינוי."

YSF-140.jpg#asset:210

ה'אני מאמין' הטיפולי של המרכז לסיוע הוליסטי - גישה ועקרונות הטיפול ההוליסטי במרחב האונקולוגי 

אנו, כמתנדבי המרכז ומטפלים הוליסטיים, פוגשים את המטופלים שלנו בלב הסערה, בעת משבר החיים, כשהקרקע הבטוחה של שגרת החיים נשמטת מתחת לרגליהם. מטופלינו מאבדים תחושה של קשר לגוף, של שלמות גוף-נפש. השינוי מתרחש מעצם הידיעה על השתייכותם לקבוצת חולי הסרטן. בנוסף, ההתערבויות ההרפואיות המרובות מביאות לתחושת ניכור וזרות מהגוף ש"בגד בהם"...  במקרים רבים רגשות אלו מציפים גם את המעגל הקרוב - המשפחה והחברים הקרובים. המקום שלנו כמטפלי מגע בסיטואציה של איבוד שליטה וחוסר ודאות הינו חשוב ביותר. המגע הבסיסי ביותר משיב את הביטחון לתאים המפוחדים של הגוף-נפש, עצם הנוכחות השקטה והשלווה במרחב האונקולוגי המתוח תורמים רבות להרפיה ולהעצמה של המתמודדים עם המחלה. מטרתנו היא לחבק, להקל ולתמוך, לטפל במקביל ובשילוב הטיפול הקונבנציונלי. איננו מתיימרים לרפא.

בספרו "לשוב להיות בריא" כתב פרופ' סימונטון, אחד ממייסדי הגישה ההוליסטית בטיפול בחולי סרטן: "כיום שהסרטן הוא מחלה מפחידה כל כך, ברגע שאנשים שומעים על מישהו שלקה בסרטן, לעתים קרובות הופכת המחלה להיות התכונה המאפיינת ומגדירה אדם זה. אותו אדם ממלא מספר רב של תפקידים אחרים: הורה, מעביד, אדם אוהב - ויתכן שיש לו אין-ספור תכונות אישיות חשובות – אינטליגנציה, קסם, חוש הומור - אך מאותו רגע ואילך הוא "חולה סרטן". הזהות האנושית של אותו אדם נעלמת. את מקומה תופסת הזהות הסרטנית שלו. כולם, ולעתים קרובות גם רופאו, ערים רק לעובדה הפיזית של הסרטן, והטיפול כולו מכוון לחולה כגוף, ולא כאדם. ההנחה המרכזית שלנו היא, שהמחלה אינה רק בעיה פיזית טהורה, אלה בעיה של מכלול האדם. לדעתנו, מצבים רגשיים ונפשיים ממלאים תפקיד חשוב, הן בפגיעות למחלה, ובכלל זה סרטן, והן בהחלמה מן המחלה. אנו חושבים, שלעתים קרובות הסרטן מהווה סימן לבעיות בתחומים אחרים בחיי האדם."

מתנדבים ומתנדבות מספרים